Valitsemisperioodil edu toonud sammudest

Marti Rehemaa

Pean viimast valitsusperioodi edukaks. Minu, kolleegide, koalitsioonipartnerite ja valimisliidu tegusate inimeste koostöös on Saku vald jõudsalt arenenud. Enamus eesmärkidest, mida me nendele neljale aastale seadsime ja milles Valimisliidu Väikelinn programmis kokku leppisime on täidetud. Usun, et kõige olulisemaks võtmesõnaks on olnud omavaheline koostöö kolleegide ja koalitsioonipartneritega ja seda ilma suuremate probleemide või tagasilöökideta. Ühiste eesmärkide nimel on erimeelsustest üle saadud ja koostöötahe ning pikaajaline nägemus on olnud kõige olulisemad eeldusted eesmärkide saavutamisel.

Räägin järmisena mitmetest tegevustest, mis kinnitavad, et Saku vald on muutunud positiivseks ja innovaatlise suhtumisega omavalitsuseks, käivitanud mitmeid uuendusi ning muutnud inimeste elu mugavamaks ja turvalisemaks.
Mitmed meie valimisliidu ja koalitsioonipartnerite ideed elu lihtsustamiseks ja üldise heaolu tõstmiseks on teoks saanud:

  • valla elanike arv on kolme ja poole aastaga kasvanud rohkem kui tuhande võrra ja tänu sellele on ka meie ühine rahakott kasvanud pea kolmandiku;
  • sünnitoetus tõusis meie elanikel rohkem kui kolmandiku, olles nüüd 500 eurot;
  • medaliga gümnaasiumi lõpetanud Saku valla õpilased saavad rahalise preemia;
  • valla eakaid peame sünnipäeval meeles rahalise kingitusega;
  • eakad sõidavad kõikidel valla busside õpilasliinidel tasuta ja kommertsliinidel 50% soodsamalt;
  • käibele on võetud elektroonilised õpilaspiletid, millega õpilased saavad koolis süüa ja valla piires kommertsbussides ning rongides tasuta sõita;
  • väikese lapsega kodus olevad emmed- issid saavad alates septembrist kasutada koduse lapse toetust 140 eurot kuus;
  • juba kaks aastat on suuremate probleemideta töötanud valla oma toitlustusteenistus ning meie koolide ja lasteaedade lapsed saavad oma kokkade valmistatud toitu;
  • lasteasutuste, trennide ja huviringide arveid saab nüüd maksta mugavalt Bill.me keskkonnas;
  • haridusasutuste ja huviringidega asjaajamine on mugavam tänu uuele haridusteenuste haldamise süsteemile Arno.

Valminud on mitmed valla inimeste elukvaliteeti parandavad ehitised:

  • ühisveevärgi- ja kanalisatsioonivõrgustik valla lõunapiirkonnas;
  • väärikate sammastega endine instituudi hoone Teaduse tänav 1 on renoveeritud kaasaegseks haridus- ja kultuuritempliks Sakus. Seal õpivad gümnasistid, tegutseb Kultuurikeskus ja raamatukogu;
  • Saku uus spordikeskus , mis pakub rohkem sportimisvõimalusi kõigile;
    moodne vallamaja põlenud ja räämas näitusepaviljoni asemele;
  • tänavavalgustuse renoveeerimine terves vallas ehk välja on vahetatud 915 tänavavalgustit ning sel sügisel vahetatakse uute vastu veel 630 valgustit.
    uus Tervisekeskus, mis võimaldab jätkuvalt heatasemelist ja kodulähedast tervishoiuteenust;
  • ägedad aktiivse vaba aja veetmise võimalused vabas õhus: jalgpallistaadionil on uus kunstmuru kate, Kurtna kooli ja Saku gümnaasiumi põhikoolihoone lähedusse on rajatud madalseiklusrajad ning Saku algkooli juurde mänguväljak;
  • Kiisa jäätmepunkt, Saku jäätmejaam ja taaskasutuskeskus. Maa-alused prügimahutid valla asutuste juurde;
  • uus sotsiaalmaja endise asukoha läheduses jõe ääres;
  • lasteaiaks renoveeritud Pargi tänava endises Tervisekeskuses vudivad paari kuu pärast lapsed.

Tehtud on ettevalmistusi selleks, et meie alevik saaks igast nurgast kaunimaks ja elanikele mitmekesisemaks paigaks:

  • valmis on Saku raudtee äärde plaanitud spordi- ja puhkeala projekt.
    toimunud on Saku keskusala ideekonkurss ja Saku põhikooli ning seda ümbritseva ala arhitektuurikonkurss;
  • mõisapargi teede ja valgustuse projekt on valmis, lähikuudel algavad ehitustööd.

Renoveeritud ja ehitatud on kümneid kilomeetreid sõidu- ja kõnniteid, paljud tänavad ja parkimisplatsid üle terve valla on saanud uue kuue.

Korras kõnniteid, tolmuvaba kattega sõiduteid, uusi asfaltkatteid, kergliiklusteid, samuti uuesti pinnatud sõiduteid saavad kasutada elanikud Sakus, Kiisal Kurtnas, Üksnurme, Metsanurme, Tänassilma, Juuliku, Männiku ja Kasemetsa külades. Selle aasta lõpus saavad pinnatud teid ja paremaid sõidutinginmusi kasutada ka Kajamaa, Tõdva ja Rahula külade elanikud.

Mina, koos paljude tänaste volikogu ja vallavalitsuse liikmete ning valimisliiduga liitunud aktiivsete inimestega, soovime ja tahame, et positiivsed muutused jätkuksid Saku vallas ka tulevikus.

Tehtud on küll päris palju, aga kõigega ei saa rahul olla. Protsessid on endiselt liiga aeglased. Olen jätkuvalt seda meelt, et ka avalikus sektoris saab kiiremini. Peab saama, sest meie vald kasvab ja koos sellega suurenevad nii meie võimalused, kui ka kohustused. Konkurentsis püsimiseks tuleb silma peal hoida ja õppida ka naabrite tegemistest. Selleks, et näha suurt pilti ja olla pidevas arenemisprotsessis, on vaja pikaajalist tulevikuvisiooni. Juba täna tuleb planeerida arendustegevusi vähemalt järgmiseks kümneks kuni viieteistkümneks aastaks. Kindlasti ei ole olemas lahendamatuid probleeme, nendega tuleb lihtsalt järjepidevalt tegeleda. Hoiame seda eripära, mis meil Tallinna naabruses on ning hoolime oma inimestest.

Minu ja Valimisliit Väikelinn Saku mõtteid järgmiseks valimisperioodiks leiad valimisprogrammist.

Terve Saku valla eest!