Peeter Leidmaa
Meie õnn on elada piirkonnas, kus on ideaalsed looduslikud tingimused, nimelt on meie kodumaa väikseima looduskatastroofi võimalikkusega kohti maailmas, neli mõõduka kliimaga aastaaega on elamiseks ideaalne elukeskkond. Haridustaset, elanikkonna majanduslikku olukorda, elu- ja looduskeskkonda hinnates oleme kindlalt maailma parima kümne elukeskkonna seas, kui mitte kõige paremas positsioonis.
Mis on meie elu eesmärk? See küsimus on päris tähtis. Argitoimetuste oravarattas peatumatult tegevuses olles me reeglina selle küsimusega pead ei vaeva, vaid püüame ratta hoogu võimetekohasel kiirusel hoida. Eesmärke, mille poole püüelda on mitmeid ja igaüks saab nende täitmisega omal moel hakkama. Kuid tihti tabame end küsimuselt, kas oleme oma elurajaks valinud õige suuna, liikumise kiiruse ja head teekaaslased.
Tihtipeale unustame, et sellel teekonnal on meie lahutamatuks kaaslaseks meie enda keha, mis on looduse pika arenguloo jooksul väga hästi disainitud. Meie emakesel maal oleme tänu oma keha osavusele ja aju tarkusele saavutanud vaieldamatult teiste liikide seas looduse krooni positsiooni.
Mis on veel õnnest puudu? Enamasti on selleks meie enda keha seisukord. Kui võtta võrdluseks meie ühiskonnas suure armastuse osaks saanud autode tehnilist seisukorda kirjeldavad terminid, siis meie kehade hoolduses on suured puudujäägid. Et keha töötaks sama hästi, kui hästi hooldatud automobiil, peame eelkõige tema mootori ja veermiku hooldusesse samasuguse hoolega suhtuma.
Regulaarne hooldus
Kui me sööme tervislikult ja mõõdukates kogustes, siis on sellel samasugune mõju nagu kvaliteetsete kütuste ja määrdeainete kasutamine autodel. Autot kvaliteetselt hooldades on võimalik tema remondivaba kasutusiga pikendada kordades ja samamoodi on inimkeha rikkevaba toimimise üheks eelduseks tema õige hooldamine. Aga ka ainult õige hooldus ei taga eesmärgi saavutamist. Kui autoga mitte sõita ja ainult õli vahetada, võib peagi avastada et sõitma minnes on pidurid kinni roostetanud ja salong kopitanud.
Nii on ka meie kehaga. Olles kõrge elatustaseme toel oma keha piisavalt hea, parema ja veel paremate kütustega toitnud, kipume unustama liikumise tähtsust. Kui liigume, siis kipume tegema seda mõnusas mugavustsoonis, ilma nahka märjaks ajamata, piltlikult pulsikella näitu vaid madalal rasvapõletuse režiimil hoides.
Tuletame meelde, milleks meie kehad on tegelikult disainitud. Looduskeskkonnas jahti pidades, puudel ronides ja vees sukeldudes toitu otsides arenes arenesime mitmekülgselt, kasutades muidugi abivahendina tööriistu ja klimaatiliselt sobivat rõivastust. Seetõttu oleme üks väheseid liike maakeral, kes suudavad elada kõigis maakeral esinevates looduskeskkondades.
Inimene kohandub kiiresti muutuva elukeskkonnaga. Valdavalt istuva ja vaimse tööga tegelemine tekitab ju ka palju vaba aega. Kipume seda ajaressurssi täitma loodusest sadu tuhandeid aastate jooksul omandatud käitumisviisiga- mida vähem kulutad seda kasulikum ellujäämiseks. Kui kunagi oligi see edu pant, siis tänapäeval nii käitudes teeme me oma keha tervisele karuteene.Meil on võimalus kasutada oma vaba aega loominguliselt, kodusteks toimetusteks, õppetööks, reisimiseks, meelelahutuseks. Lihtne on täita vaba aeg telerivaatamisega või sukelduda virtuaalkeskkonda.
See kõik on tore ja arengule ning vaimule vajalik, kuid kui me samal ajal unustame liikumise, siis meie hästi disainitud keha hakkab välja saatma veateateid. Pilk peeglisse või kaalule annab teada, et oleme sellist eluviisi nautides oma kehakaalu aastate jooksul märkamatult mitmekümne kilo võrra ületanud ja see on piltlikult sama, kui autoga sõites on selle istmetele ja pakiruumi kogu sõidu vältel igaks juhuks auto kandevõimet ületav koorem kaasa pakitud. Selle ülekoormuse tõttu saavad kannatada kõik auto agregaadid.
Perearsti külastus või töötervishoiu kontroll annab teada kõrvalekalletest meie mootori töös. Pöörded ja õlisurve on kas liialt kõrged või liig madalad, liikuvad osad kinni kiilunud, logisevad või kohe-kohe purunemas. Õlitus-, jahutus-, ja pidurisüsteemides vedelike kvaliteeti kontrollides selgub, et neis olevate vedelike omadused on normidele mittevastavad. Ja kõige trooniks on nendest veateadetest ülekoormatud ja vigaselt toimiv juhtimissüsteem.
Loo pealkirja juurde tagasi tulles- mis tagab meie eluteele rohkem tervelt elatud aastad? Meil kõigil on võimalik muuta oma käitumist oma vaba aja sisustamisel selle eesmärgi täitmise nimel.
Tekita ise liikumisvõimalusi
Selle asemel et kiruda, kui täis pargitud on töökoha,- kaubanduse, – koolide,- või meelelahutusasutuste parklad, võtame teekonna sinna ette jalgsi või kondimootori jõul liikuva jalgratta abil. Autot kasutades võib ta parkida ka sihtkohast kaugemale, et anda oma kehale rohkem liikumisvõimalust. Ühistransporti kasutades on võimalus peatus varem väljuda. Pühendame rohkem aega meile kõigile välisukse või koduväravast väljamineku kauguselt algavale vabas õhus sportimisele.
Ühendame oma seltskondliku- ja liikumisvajaduse , ühinedes treeninggruppidega alates rahvatantsust, võistluskunstidest, pallimängude või grupitreeninguteni. Kui soovime oma vaimu puhata liigsest suhtlemisest ja infomürast, siis paneme selga ilmastikule sobiva riietuse ja suundume jooksu,- suusa- ja rattaradadele. Külastame treeninguteks vabas õhus olevaid välijõusaale ja võimlemislinnakuid. See kõik on kasutajatele tasuta. Veelgi parem, kui õnnestub sportlikusse tegevusse ka oma pereliikmed ja sõbrad kaasata.
Niimoodi käitudes kohastume me heaoluühiskonna poolt kujundatud elukeskkonnaga, andes oma kehale võimaluse olla liikumises. Õige pea avastame, et regulaarselt treeningutega tegelemine pakub kehale ja vaimule naudingut ja meie mootori, jõuülekande ja juhtimiskeskuse seisukord paraneb jõudsalt.
Kutsun kõiki üles andma oma kehale seda, milleks on ta loodud! Sportlik eluviis on üheks asendamatuks tööriistaks eesmärgi – „Tervelt Elatud Aastad“ saavutamisel.